BizBize (XperMeet) Yerli Video Konferans Kullanımı

BizBize (XperMeet) Yerli Video Konferans Kullanımı

Bu makalemizde tamamı türk mühendisler tarafından geliştirilen, yerli video konferans uygulamasının kullanımını inceleyeceğiz. ASELSAN iştiraki BİTES Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri, dünyada yaygın olarak kullanılan kimi uygulamaların kullanıcılarının çalınan verilerinin satışa konulmasıyla gündeme gelen güvenlik ihtiyacına çözüm olması adına XperMeet isimli video konferans uygulaması geliştirdi. Yurt içinde BizBize, yurt dışında ise XperMeet ismiyle yola devam edecek. Demo hesabı almak için kurum veya şirket olmanız gerekmektedir. Demo hesabı almak için https://bizbizetr.com sitesinden iletişime geçmeniz yeterlidir. Kısaca ürünün özelliklerine bakıp sonra kullanımına bakalım.

Genel Özellikler;

 • Sınırsız kullanıcı desteği
 • Bilgisayar, tablet ve mobil cihazlardan erişim
 • URL adresi ile katılımcıları davet edebilir
 • Kuruluma gerek olmadan çalıştırılabilir
 • Mobil cihazlarda uyguluma ile kullanım imkânları sunar
 • On premise ve cloud üzerinde kullanım imkânları sunar
 • Güvenli ve şifreli video konferans imkânı sunar (E2EE)
 • Uzak veya lokal toplantı kayıt altına alınabilir
 • Konferans esnasında genel veya özel mesajlaşma
 • Bant genişliğine göre görüntüyü optimize eder
 • Webinar özelliği bulunmaktadır
 • Ekran ve Dosya paylaşımı
 • Beyaz tahta

*Uygulama Giriş Paneli*

BizBize uygulamasına giriş yapmak için aşağıdaki link açıyoruz. "https://meet.xpermeet.com"
Aşağıdaki gibi ekran bizi karşılıyor. İki farklı dil seçeneği sunmaktadır. İngilizce veya türkçe olarak kullanabilirsiniz. Eğer bir konferansa katılacaksanız "Konferans Adı" kısmına oda adını yazıp ardından "Konferansa git" butonuna tıklıyoruz. Yeni bir oda oluşturmak için "Yeni konferans oluştur" seçeneğini seçip "Oluştur ve konferansa git" butonuna tıklamanız yeterli, Gelişmiş Ayarlar kısmında katılımcıların mikrofon ve kamerasının toplantıya dahil olduğunda açık,kapalı veya sadece yönetici tarafından açılması gibi seçenekleri ayarlayabiliriz. Aselsan adında yeni bir oda oluşturalım.

Sonraki aşamada kamera ve mikrofon erişimine izin vermeniz gerektedir. Aksi taktirde konferans başlatılamaz ve konferans esnasında görüntü ve sesiniz karşı tarafa iletilemez.

Eğer yanlışlıkla Engelle seçeneği seçerseniz, kilit simgesine tıklayarak tekrar kamera ve mikrofon erişimine izin verebilirsiniz. Erişimlere izin verdikten sonra sayfayı yenilemeniz gerekmektedir.

Sisteme giriş yapabilmek için "Yöneticiyim" seçeneğini seçtikten sonra, kayıtlı bir mail adresi girmeniz gerekmektedir. Size verilen E-Mail ve şifre bilgilerini girip "Oturum aç" butonuna tıklıyoruz. Bu kısımda isterseniz Kayıt ol seçeneği ile yeni kullanıcı oluşturabilirsiniz.

*Açılış Ekranı İnceleme*

Oturum aç seçeneğini seçtikten sonra User ile başlayan random (rastgele) bir isim otomatik olarak atanıyor. Kendi bilgilerimizi güncelleyerek "Kaydet" ile devam ediyoruz.

Açılış ekranı bizi karşılıyor. Bu kısımda;
1- Kontrol Paneli
2- Oda Bilgileri ve İstatistikler
3- Oda Şifre Ekleme ve Kaldırma
Açılış ekranınu üç kısımda inceleyeceğiz. Bu kısımlara sırasıyla göz atalım.

Kontrol Panelini numaralandırarak inceleyelim.

1- Parmak Kaldırma/Söz Alma
Toplantıda konuşmak için el kaldır butonuna basarak söz hakkı alabilirsiniz. El kaldır seçeneğini seçtiğinizde çerçevenin sol kısmında sarı renkli çizgiler oluşacaktır.

2- Mikrofon Ayarları ve Mikrofon Aç/Kapa
Mikrofon ikonuna bir kez tıkladığınız zaman mikrofonunuz kapanır ve kırmızı olur. Diğer katılımcılara sesiniz gitmez, toplantı esnasında konuşmacı dışında diğer katılımcıların mikrofonu kapalı olması daha verimli olacaktır. Tekrar açmak istediğinizde bir kere tıklayıp aktif hale getirebilirsiniz ve beyaz renk olur. Mikrofon ikonunun altındaki sarı olarak işaretlediğimiz ok tuşuna tıkladığınızda ise cihaza ait miktofon ayarlarını yapabilirsiniz.

3- Kamera Ayarları ve Kamerayı Aç/Kapa
Kamera ikonuna bir kez tıkladığınız zaman kameranız kapanır ve kırmızı olur. Diğer katılımcılara görüntünüz gitmez. Tekrar açmak istediğinizde bir kere tıklayıp aktif hale getirebilirsiniz ve beyaz renk olur. Kamera ikonunun altındaki sarı olarak işaretlediğimiz ok tuşuna tıkladığınızda ise cihaza ait kamera ayarlarını yapabilirsiniz.

4- Hoparlör Ayarları ve Aç/Kapa
Görüşme esnasında kullanacağınız ses çıkış ayarlarını bu kısımdan yapabilirsiniz.

5- Ekran Kaydı
Görüşmenizi 3 adımda kendi bilgisayarınıza veya bulut sunucu üzere kayıt edebilir ve sonradan izleyebilirsiniz. Ekran kaydı butonuna tıklayıp, kendi bilgisayarınıza kayıt etmek için "Local" seçeneğini bulut'a kaydetmek için ise "Remote" seçeneğini seçip, "Kaydı Başlat" demeniz yeterli olacaktır.

Kaydı durdurmak için tekrar ekran kaydı butonuna tıklayabilir veya ekranın solt alt kısmında durdur butonuna basarak durdurabilirsiniz. Ekran kaydını bulut olarak kayıt ettiyseniz, Ekran kaydı butonun altındaki sarı renkli ok işaretine tıklayarak erişebilir ve indirebilirsiniz. Kendi bilgisayarınıza kayıt etme seçeneği seçtiyseniz, ekranın sol alt kısımdaki butondan indirebilirsiniz.

6- Ekran Paylaşımı
Ekran paylaş butonuna tıkladığımızda sırasıyla;
Ekranının tamamını paylaşmak için "Your Entire Screen" Yalnızca uygulama ekranını paylaşmak için "Application Windows" ve son olarak Tarayıcı sekme ekranını paylaşmak için "Opera Tab" kısımları isteğe bağlı olarak seçip share (paylaş) butonuna tıklayarak ekran paylaşımını başlatabilirsiniz.

Paylaşımını durdurmak için tekrar ekran paylaşımı butonuna tıklayabilir veya pencerenin alt kısımında bulunan "Stop sharing" (Paylaşmayı durdur) butonuna basarak paylaşımı durdurabilirsiniz. Bu paneli gizlemek için ise "Hide" (gizle) butonunu kullanabilirsiniz.

7- Sohbet Ekranı
Sohbet ekranında mesaj bölümüne yazdıklarınız yüm kullanıcılara gönderilir. Kullanıcıya özel mesaj atmak isterseniz kullanıcın üstüne mouse ile geldiğiniz, üç noktayı tıklarsanız, resimde görüldüğü gibi özel mesaj yolla seçeneği ile sadece seçtiğiniz kullanıcıya mesaj gönderebilirsiniz. Özel gönderdiğiniz mesajlar, sohbet ekranında kırmızı olarak, tüm kullanıcıların gördüğü mesajlar ise yeşil renktedir.

8- Görüşmeyi Sonlandırma
Konferanstan ayrılmak için kırmızı telefon simgesine tıklayarak, onayla butonuna basmanız yeterledir.

9- Profil Ayarları ve Diğer
Farklı seçenekler ve özellikler ile devam ediyoruz. Bu kısımlarıda inceleyelim.

*Ayarlar*
Bu kısımda 3 ayrı seçenek bizi karşılıyor. "Profil Ayarlarında" kullanıcı adımızı düzenleyebiliyoruz. "Yerel Ayarlarda" ise cihaza ait mikrofon, kamera, hoparlör tercihlerini değiştirebiliyoruz. Bu kısımları anllatığım için takıldığınız kısımlarda tekrar gözden geçirebilirsiniz.
"Konferans Ayarları" bu kısımda ise Güvenlik Ayarları bölümünde odanıza şifre belirleyebilirsiniz. Bu sayede URL adresini bilen kişiler odaya izinleri olmadan giremezler. Öğretmen Modunu aktif ederseniz kullanıcıların kamerası açık ama mikrofonu kapalı gelir ve sadece moderatör açabilir. Lobiyi aktif ederseniz katılımcıları bekleme odasına yönlendirebilirsiniz. Ses ve Kamera Ayarlarında ise katılımcıların odaya dahil olurken açık ve kapalı gelmesi gibi seçenekleri belirleyebiliyoruz, makalemizin en başlarında bahsetmiştik.
Diğer Ayarlar kısmında ise katılımcıların dosya paylaşımı, ekran paylaşımı, özel sohbet ve yöneticinin kamerayı açabilmesi gibi seçenekleri özelleştirebiliyoruz. Mesela dosya paylaşımı yapılmasını istemiyorsanız, check (onay) işaretini kaldırıp, "Kaydet" butonuna basmanız yeterlidir.

*Konferansa Git*
Bu kısımdan başka bir odaya geçiş yapabilirsiniz. Katılacağınız oda adını yazmanız yeterlidir.

*Görüşme İsteği*
İleri tarihli bir toplantı yapmak istiyorsanız bu kısım sizin için, kişilerin mail adreslerini ekleyip resimdeki gibi özelleştirip, gönder butonuna basmanız yeterli olacaktır.

*Tasarım Ayarları*
Güzel özelliklerden bir tanesi daha, ekrandaki kullanıcıların yerlerini, boyutlarını ölçeklendirebilir veya değiştirebilirsiniz. Tasarım ayarlarını açtıktan sonra "Izgara ve tüm kullanıcılarda uygula seçeneğini aktif edip kaydet" butonuna basmanız yeterlidir. Özelleştirme ekranı sizlerle kullanıcların sağ üst kısmında büyültme ve küçültme özelliklerini kullanarak değiştirebilirsiniz, tut bırak ile yerlerini değiştirebilirsiniz. Ayarlamaları yaptıktan sonra sağ taraftaki "kaydet" butonuna basmanız yeterlidir. Eski haline getirmek için tasarım ayarları butonuna basarak "Dinamik" seçeneğini seçip, kaydet butonuna basmanız yeterlidir.

*Kullanıcı Listesi*
Kullanıcı listesi ve sohbet kısmı gözükmektedir. Tüm kullanıcıların aynı anda veya belirlediğiniz kişilerin kamera veya mikrofonunu açıp kapatabilirsiniz. Mute /Unmute All seçeniğinde işlem yaparsanız tüm kullanıcılar etkilenir. Konferansı başlatan hariç. Belirli bir kullanıcın üzerinde açma, kapama yapmak için simgelere tıklamanız yeterlidir.

*Dosya Yükle*
Bu kısımda dosyalarımızı yükleyip, ister tüm katılımcılar istersek belirlediğimiz kişiler ile dosya paylaşımı yapabiliriz. Dosyalarımızı ekleyip, kişileri ve göndereceğimiz dosyaları belirledikten sonra paylaş butonuna basmanız yeterli. Ardından sohbet kısmında gönderdiğiniz dosyalar gelecektir.

*Paylaşılan Dosyalar*
Daha önce paylaşılmış dosyaları görüp indirebilirsiniz. Konferans bittiği zaman eğer dosyayı indirmemiş ve odadan çıkmış olursanız, dosyaya bir daha erişme imkanınız olmaz.

*Beyaz Tahta*
Moderatör ve kullanıcılar için ortak çalışma sayfasıdır. Kullanıcılarında beyaz tahtayı görmesini istiyorsanız öncelikle ekran paylaşımını açıp sonra beyaz tahtayı açınız. Aksi taktirde sadece siz görebilirsiniz. Beyaz tahtada sol kısımda bir çok özellik mevcut kullanım dostudur. İşiniz bittiğinde beyaz tahtadan çıkmak için sağ üst kısımda buluna Beyaz Tahta X butonuna tıklayarak çıkış yapınız. Sayfayı komple kapatmayınız.

*Telekonferans Numarası*
Telekonferans ile görüşmeye katılmak için belirtilen numara aranıp PIN
kodu girildikten sonra telefon ile görüşmeye katılınabilir.

*Çıkış Yap*
Profil Ayarları ve Diğer kısmındaki son seçeneğimiz ile de oturumu komple kapatabiliriz.

10- Webinar
Webinar özelliğini aktif etmek için butona tıklayabilirsiniz. Webinar adresini kopyalarak katılımcılarla paylaşıp katılımı sağlayabilirsiniz. Webinarı sonlandırmak için tekrar webinar butonuna tıklamanız yeterlidir.

*Oda ve İstatistik Bilgileri*
Odadaki katılımcıları ve ne kadar süre konuştuklarını Konuşmacı İstatistikleri kısmından görebilirsiniz.Oda adını ise sağ tarafta Room yazan kısımdan görebiliriz. Hemen yanındaki kilit işaretinden odanıza şifre belirleyebilirsiniz. Son olarak konuşma yapan kişinin etrafında renkli bir çizgi çıkmaktadır.

Kullanıcının üzerine gelip monitör simgesine tıklayarak tam ekran yapabilirsiniz. Son olarak katılımcıyı odadan atmanız gerekirse kullanıcının üstüne geldiğinizde mikrofonu, sesini kapatabilir ve odadan atabilirsiniz.

Mobil cihazlarınızda AppStore ve GooglePlay mağazalarına girerek ürünü indirip kullanabilirsiniz.

Eksiksiz olarak tüm detaylarıyla, açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Bizbize de diğer yabancı ve yerli ürünler gibi geliştirilmeye devam edilmektedir.Sorun yaşadığınız yerleri yorumlarda belirtebilirsiniz. Bir sonraki makalede görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.